Filozofski fakultet  Sveučilišta u Zagrebu obavještava kolege, prijatelje, djelatnike i studente Fakulteta da je u utorak, 19. veljače 2019. u 72. godini života preminuo akademik Marko Samardžija, profesor u miru Odsjeka za kroatistiku.

Ispraćaj će se održati u petak, 22. veljače 2019. u 10:00 sati na Krematoriju gradskog groblja Mirogoj.

Akademik Marko Samardžija rođen je 2. rujna 1947. u Vođincima kod Vinkovaca. Na Filozofskome fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1971. diplomirao jugoslavenske jezike i književnosti (A) i filozofiju (B-predmet). Magistrirao je 1977. radom Jezik i stil pripovjedne proze Ive Kozarčanina, doktorirao 1986. disertacijom Valentnost glagola u suvremenom hrvatskom književnom jeziku.

Od 1971. profesor pripravnik na Klasičnoj gimnaziji u Zagrebu. Od 1973. asistent pri Katedri za suvremeni hrvatski književni jezik Odsjeka za jugoslavenske jezike i književnosti Filozofskoga fakulteta u Zagrebu (danas Katedra za hrvatski standardni jezik Odsjeka za kroatistiku). Potom znanstveni asistent (1980), docent (1987), izvanredni profesor (1992), redoviti profesor (1996), redoviti profesor u trajnome zvanju (2002). Umirovljen 2016. Od 2018. redoviti član HAZU.

Predavao najčešće leksikologiju i leksikografiju te poglavlja iz povijesti hrvatskoga standardnog jezika. Izrazito zauzet oživljavanjem filološke baštine i manje poznatih filologa te skrblju za hrvatski jezik izvan Hrvatske.

Opširnu biografiju i bibliografiju akademika Samardžije možete pogledati ovdje.

Odlaskom akademika Marka Samardžije Filozofski fakultet i hrvatska kroatistika ostali su bez jednog od najuglednijih članova današnjice.