Unos podataka u Obeliks za izmjene

https://theta.ffzg.hr/ObeliksIzmjene

Obeliks za izmjene sadrži podatke o svim studijskim programima prema podacima u ISVU (stanje na dan 17. siječnja 2024.) te podatke iz reformskog Obeliksa. Izvedbeni plan za ak. god. 2024/2025. izrađuje se odvojeno za: a) 1. godinu novih/reformiranih studija i b) 2. i 3. (+ 4.) prijediplomskih i sve godine diplomskih studija („stari“ studiji).

Koraci unosa podataka u Obeliks za izmjene:

  1. unos strukture novog/reformiranog programa prijediplomskoga studija za sve godine studija (obavezni kolegiji, kreiranje izbornih grupa i definiranje njihovih pravila za svih šest semestara)
  2. izmjene na kolegijima na svim razinama studija (promjene nositelja/izvođača, reaktivacija/deaktivacija kolegija, izbornost…); rok 20. 2. 2024.
  3. smještanje kolegija u izborne grupe na svim razinama studija; rok 28. 2. 2024.

Važno! Izmjene na kolegijima svi odsjeci/centri/katedre trebaju obaviti najkasnije do 20. veljače kako bi njihovi kolegiji s oznakom vanjske i fakultetske izbornosti bili dohvatljivi drugim studijskim programima prije početka smještanja kolegija u izborne grupe.

1. Unos strukture novog/reformiranog programa prijediplomskog studija za sve godine studija i definiranje pravila izbornih grupa

Strukturu novog/reformiranog prijediplomskog studija potrebno je postaviti za sve tri godine studija kako bi se osigurala ispravna raspodjela ECTS opterećenja po semestrima sukladno studijskom programu (2P – 15 ECTS, 1P – 30 ECTS) te definirala pravila izbornih grupa, posebno onih koji se protežu kroz više semestara.

Struktura novog/reformiranog programa prijediplomskog studija unosi se preko izbornika Izvedbeni planovi > Obavezne i izborne grupe. Odabirom studijskog programa pod natpisom „Reformirani programi“ otvara se osnovna shema izvedbenog plana za svih šest semestara studija unutar kojih su već postavljene (prazne!) grupe obaveznih predmeta:

Osnovna shema studija

Izborne grupe dodaju se pomoću ikone + na desnoj strani polja pojedinog semestra.

Dodavanje izbornih grupa

Opcijom „Dodaj novu izbornu grupu“ kreiraju se grupe izbornih kolegija za: a) jezične kompetencije; b) zamjenu za jezične kompetencije (kolegiji generičkih vještina i jezičnih kompetencija); c) izbornost struke (kolegiji matičnog studija) i d) slobodne izbornosti.
Kod kreiranja grupe definira se naziv na hrvatskom i engleskom jeziku, minimum ECTS bodova koje student mora upisati te opis pravila izborne grupe.

Parametri izborne grupe
hrvatski engleski
Jezične kompetencije 1 Foreign language 1
Zamjena za jezične kompetencije / generičke vještine Foreign language alternatives
Slobodna izbornost Open elective courses
Izbornost struke Elective courses
odabrati X ECTS bodova select X ECTS credits
odabrati najmanje X ECTS bodova select at least X ECTS credits
tijekom studija odabrati X ECTS bodova semesters 1-6: select X ECTS credits
od X. do X. semestra odabrati X ECTS bodova semesters X-X: select X ECTS

Grupe „Jezične kompetencije“ 1 i 2 sadrže kolegije koje u 1. i 2. semestru prijediplomskih studija izvodi Centar za strane jezike.

Popis kolegija nalazi se u Obrascu 1 ili u Obrascu 7 pojedinog programa (novog/reformiranog). Za minimum grupe „Jezične kompetencije“ postavlja se „2“ u svakom semestru.

Ovdje je popis kolegija sa šiframa koje isključivo treba koristiti za grupu „Jezične kompetencije“, a ispod su dodatna pojašnjenja i upute.

Engleski jezik za akademske potrebe 1 (225414) Ruski jezik 1 – razina A1 (#587)
Engleski jezik za akademske potrebe 2 (225415) Ruski jezik 2 – razina A1 (#588)
Francuski jezik 1 – razina A1 (#486) Ruski jezik za akademske potrebe 1 – razina B1 (#38050)
Francuski jezik 2 – razina A1 (#583) Ruski jezik za akademske potrebe 2 – razina B1 (#38051)
Francuski jezik za akademske potrebe 1- razina B1 (#38048) Španjolski jezik 1 – razina A1 (#488)
Francuski jezik za akademske potrebe 2 – razina B1 (#38049) Španjolski jezik 2 – razina A1 (#578)
Njemački jezik 1 – razina A1 (#595) Španjolski jezik za akademske potrebe 1 – razina B1 (#38052)
Njemački jezik 2 – razina A1 (#596) Španjolski jezik za akademske potrebe 2 – razina B1 (#38053)
Njemački jezik za akademske potrebe 1 – razina B1 (#38046) Talijanski jezik 1 – razina A1 (#591)
Njemački jezik za akademske potrebe 2 – razina B1 (#38047) Talijanski jezik 2 – razina A1 (#592)
Talijanski jezik za akademske potrebe 1 – razina B1 (#38054)
Talijanski jezik za akademske potrebe 2 – razina B1 (#38055)

Uputa odsjecima

Engleski jezik za akademske potrebe 1 i 2 izvodi se na B2-C1 razini prema ZEROJ-u.

Francuski jezik za akademske potrebe 1 i 2, Njemački jezik za akademske potrebe 1 i 2, Ruski jezik za akademske potrebe 1 i 2, Španjolski jezik za akademske potrebe 1 i 2 i Talijanski jezik za akademske potrebe 1 i 2 izvode se na B1 razini prema ZEROJ-u.

Francuski jezik 1 i 2, Njemački jezik 1 i 2, Ruski jezik 1 i 2, Španjolski jezik 1 i 2 i Talijanski jezik 1 i 2 izvode se na A1 razini prema ZEROJ-u.

Kolegiji 1 i 2 su povezani i oba  se moraju odslušati i položiti. Na primjer, ako student upiše Talijanski jezik za akademske potrebe 1, onda u ljetnom semestru mora upisati i položiti kolegij Talijanski jezik za akademske potrebe 2. Ako upiše Talijanski jezik 1, onda mora upisati i položiti i Talijanski jezik 2.

Studentima se u izbornoj grupi „Jezične kompetencije“ moraju ponuditi kolegiji za jezik i na nižoj razini (A1) i za jezik na višoj razini (B1/B2/C1), kada postoje.

Primjer ponude u izbornoj grupi „Jezične kompetencije 1“ za zimski semestar:
Engleski jezik za akademske potrebe 1 (225414)
Njemački jezik za akademske potrebe 1 – razina B1 (#38046)
Španjolski jezik 1 – razina A1 (#488)
Španjolski jezik za akademske potrebe 1 – razina B1 (#38052)
Talijanski jezik 1 – razina A1 (#591)
Talijanski jezik za akademske potrebe 1 – razina B1 (#38054)

Grupa „Zamjena za jezične kompetencije / generičke vještine je višesemestralna grupa koja se javlja u 1. i 2. semestru studija (paralelno s grupama „Jezične kompetencije“ 1 i 2). U nju je potrebno smjestiti kolegije generičkih vještina (4 ECTS) i kolegije jezičnih kompetencija (2 ECTS), sukladno Zaključcima o zajedničkoj strukturi i smjernicama novih studijskih programa Filozofskog fakulteta (zaključak 8). Za minimum grupe „Zamjena za jezične kompetencije / generičke vještine“ postavlja se „0“ u oba semestra (veza s grupama „Jezične kompetencije“ postavit će se izravno u ISVU). Popis kolegija generičkih vještina namijenjenih studijskim programima također je zadan obrascima 1 ili 7 za pojedini studijski program.

Popis kolegija generičkih vještina prijediplomske razine studija koji se izvode u ak. god. 2024/2025 i bodovno odgovaraju grupi „Zamjena za jezične kompetencije / generičke vještine“:

zimski semestar
#2144 Osnovni pojmovi društveno-humanističkih znanosti izv. prof. dr. sc. Zrinka Božić,
dr. sc. Zvonimir Glavaš
15/30/0 4 ECTS
#1478 Osnove književne analize i interpretacije izv. prof. dr. sc. Davor Nikolić 15/30/0 4 ECTS
#194 Etika u komunikaciji prof. dr. sc. Mislava Bertoša,
dr. sc. Ivana Simeon
15/30/0 4 ECTS
#38089 Kreiranje digitalnih sadržaja doc. dr. sc. Sanja Kišiček 15/15/15 4 ECTS
ljetni semestar
#2144 Osnovni pojmovi društveno-humanističkih znanosti izv. prof. dr. sc. Zrinka Božić,
dr. sc. Zvonimir Glavaš
15/30/0 4 ECTS
#634 Korpusi u jezičnim istraživanjima prof. dr. sc. Marko Tadić,
dr. sc. Matea Filko
30/15/0 4 ECTS
#608 Uvod u estetiku doc. dr. sc. Goran Sunajko 60/0/0 4 ECTS
47422 Metodologija znanstvenog rada prof. dr. sc. Davor Lauc 30/0/0 4 ECTS

Osim gore navedenih, u ak. god. 2024/2025. izvodit će se i sljedeći kolegiji generičkih vještina:

zimski semestar
#1958 Čitanjem do sporazumijevanja prof. dr. sc. Anita Peti Stantić 30/15/15 3 ECTS
ljetni semestar
235605 Informacijska pismenost prof. dr. sc. Mihaela Banek Zorica, prof. dr. sc. Sonja Špiranec,
doc. dr. sc. Denis Kos
15/30/0 5 ECTS

Grupa „Slobodna izbornost“ označava fakultetsku ponudu i sadrži kolegije koje odsjeci/centri/ katedre namijene studentima svih studijskih grupa i svih godina prijediplomskoga studija, uključujući i kolegije temeljnih nastavničkih kompetencija (PEDIPSI). Važno! Fakultetska ponuda zajednička je za sve godine studija, što znači da će se u istoj grupi naći kolegiji reformiranih i „starih“ programa čiju izbornost odsjeci u izborniku Izbornost postave kao dio fakultetske ponude. Radi izbjegavanja neželjenih kolizija između reformiranih i „starih“ programa, svim je kolegijima prijediplomskoga studija u Obeliksu dokinuta oznaka fakultetske izbornosti te ju je potrebno ponovno postaviti prema sljedećim uputama.

Pri smještanju kolegija u fakultetsku ponudu potrebno se držati pravila:

  • kolegij ne smije imati preduvjete za upis
  • obavezni su kolegiji dio jezgre matičnih studija i ne mogu biti namijenjeni svima
  • kolegij mora biti primjeren studentima svih godina studija i svih studijskih programa
  • smještanje kolegija u fakultetsku ponudu ne smije stvoriti probleme studentima matičnoga studija, bilo reformiranog, bilo „starog“ programa (npr. izborni kolegij „staroga“ studija koji je postao obavezan u reformiranom programu, pa ga studenti 1. godine studija ne smiju moći upisati kroz slobodnu izbornost)

Grupa „Slobodna izbornost“ može sadržavati i izborne kolegije struke (izborne kolegije matičnoga studija) koji nisu u fakultetskoj ponudi, no njih je potrebno ručno dodati u grupu. Na isti je način moguće dodati i kolegije drugih studijskih programa koji nisu u fakultetskoj ponudi, a putem vanjske izbornosti su otvoreni studentima vašeg studijskog programa. Tako dodani kolegiji će u grupi „slobodna izbornost“ biti ponuđeni samo studentima matičnoga studija.

Višesemestralne izborne grupe su grupe kolegija koje se protežu kroz dva ili više semestara i najčešće imaju pravilo grupe koje glasi „od X. do X. semestra odabrati X ECTS bodova“ ili „tijekom studija upisati X ECTS bodova“. Takve se grupe kreiraju opcijom „Dodaj izbornu grupu“ u prvom semestru u kojem se izvode, a u svakom sljedećem semestru opcijom „Dodaj postojeću grupu“. Pritom je kod dodavanja postojeće grupe u semestrima u kojima se grupa ponavlja potrebno kopirati šifru grupe koju je sustav generirao prilikom kreiranja grupe u prvom semestru izvođenja, a već upisani podaci o grupi automatski će se pojaviti.

Vidi video uputu:

Napomena: kao i inače kod izrade izvedbenog plana, ponuda izbornih kolegija po semestrima višesemestralnih grupa ovisit će o oznaci semestra izvođenja kolegija /zimski ili ljetni/ koja se definira kod pregleda aktivnih predmeta.

Budući da je grupa „Slobodna izbornost“ također višesemestralna grupa, nakon što se ona kreira u prvom semestru u kojem se izvodi (u pravilu je to 1. semestar studija) potrebno ju je kopirati u sve sljedeće semestre u kojima se izvodi.

Pravilom izborne grupe definira se broj ECTS bodova koje student mora ostvariti unutar određene skupine izbornih kolegija tijekom jednog ili više semestara, što će student vidjeti u ECTS paketu i u Studomatu. Za višesemestralne grupe pravilo mora sadržavati informaciju o semestrima tijekom kojih je moguće upisati izborne kolegije koji će se nalaziti u toj grupi te podatak o ukupnom broju ECTS bodova koje student mora odslušati iz te skupine kolegija.

Primjer 1 – pravilo grupe koja se nalazi samo u jednom semestru:

Ako studijski program propisuje da student u 1. semestru studija mora upisati kolegij stranoga jezika koji nosi 2 ECTS boda, pravilo grupe će glasiti „odabrati 2 ECTS boda“.

Primjer 2 – višesemestralne grupe:

Student tijekom studija mora odslušati 3 izborna kolegija matičnoga studija koji svaki nose po 3 ECTS, a prema strukturi studija to može učiniti od 2. do 6. semestra. Takvu grupu treba kreirati u 2. i kopirati u 3., 4., 5. i 6. semestru, s pravilom grupe koje glasi „od 2. do 6. semestra odabrati 9 ECTS“.

Prilikom kreiranja grupe potrebno je definirati njezin minimum, odnosno broj bodova potreban da se zadovolji pravilo grupe.

Za jednosemestralne izborne grupe, minimum odgovara vrijednosti izraženoj u pravilu grupe: ako je pravilo „odabrati 2 ECTS boda“, u polje „minimum“ potrebno je upisati 2.

Kod višesemestralnih izbornih grupa minimum grupe mora biti zadovoljen u posljednjem semestru u kojem se grupa izvodi. Ako je pravilo grupe „od 2. do 6. semestra odabrati 9 ECTS“, prilikom kreiranja grupe u 2. semestru postavlja se minimum „0“; minimum „0“ se ponavlja u 3., 4. i 5. semestru, a u posljednjem, 6. semestru se upisuje 9. Isto vrijedi za grupu „slobodna izbornost“, u kojoj se u svim semestrima osim posljednjeg upisuje 0, a ukupan broj ECTS bodova koje grupa zahtijeva upisuje se kao minimum u posljednjem (u pravilu 6.) semestru.

Vidi video uputu:

Tijekom izrade strukture novog/reformiranog programa, kako se dodaje koja izborna grupa, sustav automatski računa ukupan broj bodova na studijskom programu, zbrajajući sve minimume za grupe:

Ukupan zbroj minimuma

Ukupan broj ECTS bodova na studijskom programu (90 za dvopredmetne i 180 za jednopredmetne) bit će vidljiv nakon smještanja obaveznih kolegija u preddefinirane grupe „Obavezni kolegiji“ u svim semestrima.

Ukupan broj ECTS bodova za studij

Kod izrade strukture novog/reformiranog studijskog programa, u grupe je potrebno smjestiti:

  1. sve obavezne kolegije prijediplomskoga studija (uključujući i kolegije Tjelesna i zdravstvena kultura 1-4 te Završni rad / Završni ispit)
  2. sve kolegije koji će se izvoditi u ak. god. 2024/2025, tj. u 1. godini studija: kolegije jezičnih kompetencija, zamjene za kolegije jezičnih kompetencija / generičke vještine, izborne kolegije struke (izborni kolegiji matičnoga studija) i druge izborne kolegije (vanjska i fakultetska izbornost)

Kolegiji se u grupe smještaju preko izbornika Izvedbeni planovi > Kolegiji u grupama.

U Obeliksu za izmjene trenutačno su aktivni samo kolegiji koji se izvode u ak. god. 2023/2024. Kolegiji kreirani u reformskom Obeliksu (s privremenim šiframa koje počinju oznakom #) u Obeliksu za izmjene su deaktivirani te ih je potrebno reaktivirati (izbornik Kolegiji > Reaktivacija). Pritom je potrebno obavezno provjeriti odgovara li kolegij koji se reaktivira konačnoj inačici kolegija unesenoj u sveučilišne obrasce (OneDrive) i po potrebi izmijeniti podatke o kolegiju.

Primjer: obavezni kolegij Arhitektura renesanse i baroka 4. semestra prijediplomskoga studija u Obeliksu za izmjene postoji u dvije inačice – kao kolegij „staroga“ programa (51172) i kao kolegij s privremenom šifrom (#1107) kreiran u reformskom Obeliksu:

Kolegij stari/novi

Međutim, u finalnoj verziji sveučilišnog obrasca kolegij nosi 6 ECTS bodova, pa je nakon reaktivacije predmeta potrebno korigirati podatke (izbornik Kolegiji > Pregled > Promijeni), pazeći pritom da se oni mijenjaju za kolegij s privremenom šifrom (a nikako za kolegij „staroga“ programa!):

Promjena podataka za kolegij

Važno!

  • studijski programi koji zadržavaju neizmijenjene kolegije u grupe će smjestiti postojeće kolegije evidentirane pod stvarnim šiframa u ISVU/ECTS paketu (bez oznake #), bilo da je riječ o obaveznim kolegijima svih godina studija potrebnim za izradu strukture, ili izbornim kolegijima koji će se izvoditi u ak. god. 2024/2025.
  • ako kolegij postoji u reformskom Obeliksu, nije potrebno kreirati novi u Obeliksu za izmjene! Sve je podatke o kolegiju s privremenom šifrom (#) moguće izmijeniti ako je potrebno
  • u prva četiri semestra svi prijediplomski studijski programi u grupe „Obavezni kolegiji“ moraju smjestiti postojeće kolegije Tjelesna i zdravstvena kultura:
    • Tjelesna i zdravstvena kultura 1 (39622)
    • Tjelesna i zdravstvena kultura 2 (39624)
    • Tjelesna i zdravstvena kultura 3 (50927)
    • Tjelesna i zdravstvena kultura 4 (50932)

Nakon što je postavljena struktura studijskoga programa, sljedeći korak je izrada izvedbenog plana za 1. godinu novog/reformiranog prijediplomskog studija.

Važno! Ako su obavezni kolegiji 1. godine studija zamijenjeni novim kolegijima i ako nema više potrebe za obaveznim kolegijima 1. godine „starog“ studija, stare kolegije koji se neće više izvoditi potrebno je deaktivirati kako se ne bi nepotrebno prenijeli u ISVU!

2. Izmjene na kolegijima na svim razinama studija (promjene nositelja/izvođača, reaktivacija/deaktivacija kolegija, izbornost…); rok 20. 2. 2024.

Izmjene na kolegijima provode se za sve razine studija (1. godina novih/reformiranih prijediplomskih + ostale godine „starih“ i diplomski studiji) na uobičajeni način (Upute za Obeliks dostupne su u glavnom izborniku).

Izborne kolegije novih/reformiranih studija kreirane u reformskom Obeliksu (#) potrebno je reaktivirati i po potrebi izmijeniti samo ako će se izvoditi u ak. god. 2024/2025!

Ako neki kolegij ne postoji u reformskom Obeliksu (primjerice zato što je upisan izravno u sveučilišne obrasce), a izvodi se u ak. god. 2024/2025, potrebno ga je kreirati u Obeliksu za izmjene kao novi kolegij. Za potpuno nove izborne kolegije (koji nisu ušli u sveučilišne obrasce) potrebno je ispuniti obrazac dostupan na internetskim stranicama sustava za kvalitetu.

Kod određivanja izbornosti (unutarnja, vanjska, fakultetska) pojedinog kolegija treba voditi računa o razini studija kojoj kolegij pripada; isti kolegij nije moguće istovremeno staviti u ponudu i prijediplomskog i diplomskog studija!

3. Smještanje kolegija u izborne grupe na svim razinama studija; rok 28. 2. 2024.

Smještanje kolegija u izborne grupe provodi se za sve razine studija (1. godina novih/ reformiranih prijediplomskih + ostale godine „starih“ i diplomski studiji) na uobičajeni način (Upute za Obeliks dostupne su u glavnom izborniku).

U izborne grupe novih/reformiranih studija potrebno je smjestiti kolegije samo za 1. i 2. semestar (dakle kolegijima koji će se izvoditi u ak. god. 2024/2025); izborne grupe ostalih semestara izrađene unutar strukture programa ostaju prazne jer se odnose na kasnije akademske godine.