2. Dan otvorenih vrata Fakultet je organizirao u petak, 25. siječnja 2019. godine od 10.00 do 16.00 sati, a posjetilo ga je 500-tinjak srednjoškolaca. Osim posjetitelja iz Zagreba, organizirano su došli učenici iz Bjelovara, Čakovca, Đakova, Gospića, Koprivnice, Požege, Pule i Slavonskog Broda.

Tijekom Dana otvorenih vrata srednjoškolci su dobili informacije o upisima i studijskim programima od profesora i studenata, a imali su priliku prisustvovati nastavi pojedinih kolegija te sudjelovati na drugim zanimljivim događanjima.

Cilj Dana otvorenih vrata prvenstveno je upoznati srednjoškolce s izborom studija na našem Fakultetu, a posredno popularizacija znanstvenih područja koja se na našem Fakultetu podučavaju i proučavaju.

Fotografije možete pogledati na poveznici http://bit.do/DOV2019

Izbor medijskih objava:

Program:

SMOTRA STUDIJSKIH GRUPA – prizemlje Knjižnice (10,00-16,00 sati)

STUDIJSKI PROGRAM (dvorana D-1)
10,30-11,00  RUSKI – predstavljanje studija ruskog jezika i književnosti
11,00-11,30  Kako upisati Filozofski? – informacije o uvjetima upisa (preduvjeti, ocjene, državna matura, dodatni bodovi, razredbeni ispit)
11,30-12,00  Karijera u digitalnoj ekonomiji nakon FFZG-a – predavači Ivan Brezak Brkan i Tena Šojer (Netokracija)
12,00-12,30  KROATISTIKA – predstavljanje studija kroatistike
12,30-13,00  PSIHOLOGIJA – predstavljanje studija psihologije
13,00-14,00  STEM na FFZG-u – razbijanje mitova o (ne)postojanju STEM-a na društveno-humanističkom fakultetu (na primjeru informacijskih znanosti, sociologije, psihologije, arheologije, lingvistike)
14,00-14,30  Stara Grčka na modernom Filozofskom – vodstvo po zbirci odljeva partenonskog friza – početna točka – vodiči dr. sc. Dino Milinović, izv. prof. (Odsjek za povijest umjetnosti) i Magdalena Getaldić, kustosica (Gliptoteka HAZU)
14,30-15,00  POVIJEST – predstavljanje studija povijesti
15,00-15,30  ANGLISTIKA – predstavljanje studija anglistike
15,30-16,00  Kako upisati Filozofski? – informacije o uvjetima upisa (preduvjeti, ocjene, državna matura, dodatni bodovi, razredbeni ispit)

KULTURNO-UMJETNIČKI PROGRAM
10,00-10,30 Otvorenje studentskog restorana subvencionirane prehrane (menza)
10,00-16,00 Jesi li spreman/a za rad u Zvjezdanoj floti? Ispuni test i dobij odgovor – STUP – udruga studenata psihologije (Mala aula – prostor ispred Knjižnice)
10,00-16,00 Optička varka – selfie point – STUP – udruga studenata psihologije (ispred dvorane D-7)
10,00-16,00 140. rođendan Kroatistike – izložba (hodnik ispred dvorane D-1)
11,00-12,00 Radionica “Pred-rok” Teatra K – improvizacija i kazališna igra sa studentima kazalištarcima (dvorana D-3)
12,00-12,30 Higijena glasa – vježbe za glas i izgovor – ispred dvorane D-7
Želiš li govoriti kao vokalni profesionalac/ka (glumci, spikeri, profesori…), nauči od studenata fonetike kako se brinuti o svome glasu
13,30-14,30 Croaticum – završna svečanost koju su pripremili polaznici Croaticuma (stranci koji uče hrvatski jezik) – dvorana D-7
14,00-14,45 Stara Grčka na modernom Filozofskom – vodstvo po zbirci gipsanog odljeva partenonskog friza – vodiči dr. sc. Dino Milinović, izv. prof. (Odsjek za povijest umjetnosti) i Magdalena Getaldić, kustosica (Gliptoteka HAZU) – početna točka dvorana D-1
Filozofski fakultet ima privilegiju biti jedna od rijetkih visokoškolskih ustanova u Europi koja se još i danas može pohvaliti značajnom zbirkom odljeva antičke skulpture. Među njima su remek-djela poput Laokonta (dvorana D-7) te reljefi friza koji su nekoć ukrašavali hram božice Atene Parthenos na akropoli u Ateni (hodnici prvoga kata). Zbirka odljeva je nabavljena nastojanjem Ise Kršnjavoga krajem 19. stoljeća i slijedi praksu velikih europskih akademija, na kojima je proučavanje antike smatrano temeljem svakog razmišljanja o lijepom i sinonimom za “dobar ukus” u umjetnosti. Uz najavu obilaska navedene zbirke, spomenimo i da je Odsjek za povijest umjetnosti na Filozofskom fakultetu ove godine proslavio 140. obljetnicu postojanja.
14,45-15,45 Kvizistika – kroatistički PUB kviz (prostor Kluba studenata Filozofskog fakulteta – KSFF)
Imaš li kvizomanske ambicije, ne propusti PUB kviz!
15,00-15,30 Higijena glasa – vježbe za glas i izgovor – ispred dvorane D-7
Želiš li govoriti kao vokalni profesionalac/ka (glumci, spikeri, profesori…), nauči od studenata fonetike kako se brinuti o svome glasu

OTVORENA NASTAVA

ČEŠKI JEZIK I KNJIŽEVNOST
15,30-17,00 Češke jezične vježbe 3 (Ribarova) – dvorana A-312

FRANCUSKI JEZIK I KNJIŽEVNOST
13,15-14,45 Francuska književnost : 20. stoljeće (autobiografija-fikcija) (dr. sc. Vukušić Zorica) – Konferencijska dvorana na drugom katu Knjižnice

KLASIČNA FILOLOGIJA
10,00-11,00 Grčka morfologija 2 (dr. sc. Rezar) – dvorana A-208
11,00-12,30 Srednjovjekovni latinitet (dr. sc. Rezar) – dvorana A-208
12,30-14,45 Helenistički grčki (dr. sc. Šoštarić) – dvorana A-208 12,30-14,45
14,45-17,00 Osnove latinskoga 1 (Radić) – dvorana A-208

KOMPARATIVNA KNJIŽEVNOST
15,45-17,00 Filmologija: Hrvatski žanrovski film (dr. sc. Gilić) – dvorana A-214

KROATISTIKA
12,30-13,15 Jezične vježbe (dr. sc. Delaš) – dvorana A-102
14,00-14,45 Jezične vježbe (dr. sc. Delaš) – dvorana A-102

NEDERLANDISTIKA/GERMANSTIKA
12,30-14,00 Osnove nizozemskog za germaniste (Rombouts) – dvorana A-307

PEDAGOGIJA
09,30-11,00 Teorije odgoja i obrazovanja (dr. sc. Kušević) – dvorana A-227
11,00-12,30 Kritičke teorije obrazovanja (dr. sc. Širanović) – dvorana A-227
12,30-14,00 Kritičke teorije obrazovanja (dr. sc. Širanović) – dvorana A-227

POVIJEST
09,30-11,00 Politika i propaganda u 20. stoljeću (dr. sc. Klasić) – dvorana D-3
09,30-11,00 Hrvatsko društvo i kultura u 19. stoljeću (dr. sc. Iveljić) – dvorana A-201
11,00-12,30 Život u 19. stoljeću (dr. sc. Strecha) – dvorana A-202
12,30-14,00 Povijest Dubrovačke republike (dr. sc. Prlender) – dvorana A-201
12,30-14,00 Hrvatsko društvo i kultura u 19.stoljeću (dr. sc. Iveljić) – dvorana D-6
14,00-15,30 Hrvatska epigrafija i paleografija I (dr. sc. Galović) – dvorana A-201

RUMUNJSKI JEZIK I KNJIŽEVNOST
11,00-11,45 Rumunjske jezične vježbe (Ćupurdija) – dvorana A-218
11,00-11,45 Fonetika i fonologija rumunjskog jezika (Ćupurdija) – dvorana A-315
11,45-13,15 Rumunjski jezik I (Serbac) – dvorana A-315
12,30-14,00 Lingvistički opis odabranog romanskog idioma (Ćupurdija) – dvorana A-301

SOCIOLOGIJA
11,20-12,30 Društvo i tehnologija (dr. sc. Lažnjak) – dvorana A-228
12,40-14,00 Sociologija nacionalne i međunarodne sigurnosti (prof. dr. sc. Bilandžić) – dvorana D-3
14,15-15,30 Sociologija vojske i rata (dr. sc. Žunec) – dvorana D-3

ŠVEDSKI JEZIK I KULTURA
10,15-11,45 Uvod u lingvistički studij švedskog (dr. sc. Antunović) – dvorana A-122
11,45-13,15 Teorija i praksa prevođenja (dr. sc. Antunović) – dvorana A-122
11,45-13,15 Jezične vježbe iz švedskog (Profeta) – dvorana A-314
13,15-14,45 Jezične vježbe iz švedskog (Profeta) – dvorana A-122

CENTAR ZA STRANE JEZIKE
12,30-14,00 Španjolski jezik za akademske potrebe (dr. sc. Večerina) – dvorana A-218