Klub hrvatskih humboldtovaca poziva na predavanje i diskusija o jeziku znanosti, izazovima anglofonizacije i očuvanju europske višejezičnosti.  Prof. dr. Siegfried Gehrmann s Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu održat će predavanje pod naslovom “Jezik znanosti u doba globalizacije – s pogledom na Hrvatsku i status njemačkoga” u četvrtak 31. ožujka 2022. u 18 sati u Društvu hrvatskih sveučilišnih nastavnika (Frankopanska 5a, Zagreb).

Jezik predavanja je njemački, uz simultani prijevod.

U središtu predavanja je kontroverza o jeziku znanosti u kontekstu anglofonizacije. Danas konkuriraju dvije koncepcije: s jedne strane koncepcija english only koja potiskuje sve druge jezike (uključujući i matične jezike pojedinih znanstvenih zajednica) u ulozi jezika znanosti, a s druge strane koncepcija višejezične znanosti u Europi. Zašto se znanstvenici odriču svog nacionalnog jezika i prelaze na engleski? Što znanost kao sustav dobiva a što gubi realizacijom jedne odnosno druge koncepcije? Predavanje istražuje logiku i pokretačke sile u pozadini obiju koncepcija i smješta ih u širi društveni kontekst. Prof. Gehrmann posebno će se osvrnuti na trendove u Hrvatskoj, kao i na status njemačkoga kao jezika znanosti.

Nakon predavanja bit će predstavljen temat časopisa ”Zagreber Germanistische Beiträge” o anglofonizaciji (ur. prof. dr. Siegfried Gehrmann i izv. prof. dr. Slađan Turković).

Pozivnica - Jezik znanosti u doba globalizacije

Pozivnica – Jezik znanosti u doba globalizacije