Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta i Hrvatsko etnološko društvo pozivaju sve na znanstveni skup posvećen dr. sc. Tomi Vinšćaku (Braslovje pod Oštrcom, 25. rujna 1951. – Zagreb, 31. kolovoza 2013.) koji se organizira s posvetnim temama kojima se bavio kao znanstvenik, istraživač i prijatelj s krova svijeta, s namjerom publiciranja znanstvene publikacije in memoriam na desetu obljetnicu autorove smrti, 2023. godine.

Niz tema kojima se bavio dr. sc. Tomo Vinšćak. – bio je voditelj istraživanja Narodi i kulture Nepala i Tibeta te voditelj znanstveno-istraživačkog projekta Sakralna interpretacija krajobraza provedenoga kao interdisciplinarno istraživanje i vrednovanje tragova poganskih vjerovanja u hrvatskoj toponomastici, topografiji i usmenoj predaji. U okviru je spomenutoga projekta 10. srpnja 2009. godine službeno bila otvorena prva europska Mitsko-povijesna staza “Trebišća – Perun” u Parku prirode Učka. Njegova je autorska knjiga Tibetski buddhizam i bön (2011.) temeljena na terenskom istraživanju provedenom na Tibetu 2006. godine. Dr. sc.Tomo Vinšćak je na Filozofskom fakultetu magistrirao 1985. godine s temom Transhumantni stočari između primorja i Velebita te je doktorirao 1997. godine s temom Vjerovanja o drveću u Hrvata u kontekstu slavističkih istraživanja, pri čemu je doktorat objavio 2002. godine kao izniman doprinos kulturnoj botanici.

Skup će se održati 1. i 2. travnja 2022. godine na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i putem linka.

Program skupa i knjižicu sažetaka možete preuzeti ovdje.

Znanstveni skup posvećen dr. sc. Tomi Vinšćaku