Hrvatska matica iseljenika poziva vas na svečano predstavljanje dviju knjiga Hrvati u Banatu: doseljavanje, tradicijska baština i identitet (2022.)  i  Identitet srijemskih Hrvata kroz prizmu tradicijske baštine (2020.), koje će se održati u Velikoj dvorani Hrvatske matice iseljenika na Trgu Stjepana Radića 3 u Zagrebu s početkom u 12 sati u petak 21. travnja 2023.

Istraživanja su provedena od 2009. do 2021. godine. Knjige su, iz pera vrsnih znanstvenika i studenata, objavljene u suizdavaštvu FF Pressa, Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata.

Iza promocije spomenutih knjiga, Dan i noć knjige u Hrvatskoj matici iseljenika, nastavlja se uz svečano otvorenje izložbe nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji pod znakovitim nazivom ŽIVA BAŠTINA.