Od 11. do 14. rujna 2024. u Slavonskom Brodu održat će se Osmi hrvatski slavistički kongres, koji organiziraju Hrvatski slavistički odbor Hrvatskoga filološkog društva, Filozofski fakultet u Zagrebu i Sveučilište u Slavonskom Brodu.

Riječ je o međunarodnome kongresu koji je prvi put održan u rujnu 1994. u Puli, a potom, svake četiri ili svakih pet godina, u Osijeku, Zadru, Varaždinu i Čakovcu, Rijeci, Vukovaru i Vinkovcima te u Šibeniku. Svi su kongresi dosad imali izrazito dobar odjek u međunarodnoj slavističkoj zajednici te su njihovi učinci dalekosežni i u smislu znanstvenih doprinosa, i povezivanja domaćih i stranih kroatista i slavista, kao i promicanja hrvatskoga jezika, književnosti i kulture u državama iz kojih strani slavisti dolaze.

Na Kongresu će se, kao što je uobičajeno, prigodom svečanoga otvaranja dodijeliti nagrade laureatima, istaknutim slavistima koje na prijedloge niza hrvatskih znanstvenih institucija izabire Organizacijski odbor kongresa. To su Medalja Antuna Barca (za područje znanosti o književnosti), Medalja Stjepana Ivšića (za područje jezikoslovlja) i Medalja Vatroslava Jagića (za stranoga slavista). Ovogodišnji su laureati akademik Milivoj Solar, akademik Stjepan Damjanović i profesorica Renate Lachmann.

U radu Kongresa sudjelovat će tri plenarna predavača i oko 150 izlagača iz 13 zemalja (Austrija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Češka, Hrvatska, Italija, Mađarska, Sjeverna Makedonija, Njemačka, Poljska, Rusija, Slovenija, Ukrajina). Domaćin je Kongresa Sveučilište u Slavonskom Brodu, gdje će se održavati sve radne aktivnosti.

Program skupa i knjiga sažetaka dostupni su na službenim mrežnim stranicama Osmoga hrvatskoga slavističkog kongresa:

Održavanje Kongresa poduprli su Brodsko-posavska županija i Turistička zajednica Slavonskog Broda. Matica hrvatska donirala je knjige za sve sudionike.