Europska komisija dodijelila je 20. siječnja 2025. pravni status Europskog konzorcija istraživačke infrastrukture (ERIC) Europskoj istraživačkoj infrastrukturi  za Holokaust (European Holocaust Research Infrastructure – EHRI), čime je EHRI postao trideseti ERIC uspostavljen od 2011. godine. Ovo priznanje naglašava vitalnu ulogu EHRI-ja u očuvanju povijesnih izvora o Holokaustu i njegovu trajna važnost za suvremeno društvo.

Ovaj razvoj označava značajan korak naprijed u misiji EHRI-ja premošćivanja jaza između raspršenih arhivskih materijala koji se nalaze diljem Europe i šire, u javnim i privatnim arhivima. Time se nastoji prevladati fragmentacija historiografije Holokausta i poticati sveobuhvatnije razumijevanje ovog ključnog događaja u europskoj povijesti. Od 2010. EHRI radi na integraciji istraživanja i dokumentacije Holokausta kroz inicijative koje financira EU. Godine 2018. EHRI je uvršten u mapu puta Europskog strateškog foruma o istraživačkim infrastrukturama (European Strategy Forum on Research Infrastructures – ESFRI).

Hrvatska je jedna od osnivačica EHRI-ERIC-a, institucija nacionalnoga koordinatora je Sveučilište u Zagrebu, Filozofski fakultet, Katedra za židovske studije i istraživanje Holokausta, a nacionalni koordinator je izv. prof. dr. sc. Michal Brandl. Predstavnica u Općoj skupštini EHRI-ERIC-a je Dubravka Đurić Nemec, posebna savjetnica ministrice kulture i medija, dr. sc. Nine Obuljen Koržinek. Članovu Nacionalnoga ureda EHRI-HR su, uz Filozofski fakultet i Hrvatski institut za povijest, Hrvatski državni arhiv i Hrvatski povijesni muzej.

EHRI će obilježiti priznanje svog pravnog statusa u nedjelju 26. siječnja 2025. tijekom ceremonije inauguracije u Muzeju POLIN u Varšavi, Poljska.

Pročitajte cijeli članak o vijestima Glavne uprave za istraživanje i inovacije Europske komisije.