Pozivamo vas na predstavljanje novih HRZZ projekata koji će se održati u srijedu 28. svibnja 2025. u Vijećnici Filozofskog fakulteta s početkom u 12:00 sati. Na događanju će biti predstavljeni novi istraživački projekti Filozofskog fakulteta koji su odobreni u sklopu HRZZ roka IP-2024-05.

Više o samim projektima možete vidjeti u nastavku:

Prof. dr. sc. Rajna Šošić Klindžić
Istraživanje prostornog planiranja u neolitiku Slavonije neinvazivnim arheološkim metodama

Glavni cilj projekta je utvrditi stvarni prosječni opseg, izgled i infrastrukturu neolitičkih naselja u Slavoniji korištenjem neinvazivnih arheoloških metoda daljinskog istraživanja i magnetske prospekcije. Kroz projekt će se provoditi analiza snimaka zračnog laserskog skeniranja i satelitskih snimaka. Prema rezultatima analize tih snimaka odabrat će se lokaliteti na kojima će se provoditi magnetometrijska snimanja velikog opsega u svrhu dobivanja tlocrta naselja. Na dosada nepoznatim lokalitetima pronađenim ovim istraživanjima će se provoditi terenski pregledi i otvarati male testne sonde u svrhu potvrde kronološke atribucije. Važni cilj je multidisciplinarnim geoarheološkim uzorkovanjima i analizama uključiti u interpretaciju i pitanje u kojoj mjeri je antropogeni utjecaj na akumulaciju sedimenata ujedno i utjecaj na mikroreljef, na što upućuju preliminarni podaci naših nedavno objavljenih istraživanja. Na temelju novih podataka dobivenih korištenjem suvremene tehnologije i metoda prirodnih znanosti propitivat će se ustaljeni zaključci o načinu života u neolitiku i ponuditi nove mogućnosti analize, interpretacije i smjerova istraživanja. Korištenje navedenih tehnologija i metoda za neinvazivno arheološko istraživanje unutar ovog projekta omogućit će uočavanje arheoloških ostataka i precizno atribuiranje na jako velikom području u razmjerno kraćem vremenu, te znatno pridonijeti poznavanju, zaštiti i očuvanju kulturne baštine, uz nove mogućnosti interpretacije. Projektom će se potvrditi učinkovitost korištenja tehnoloških i znanstvenih dostignuća kao vrijednog i nezaobilaznog doprinosa humanističkih istraživanja usmjerenim ka odgovorima na pitanja o načinu života ljudi u neolitiku.

Prof. dr. sc. Mirja Jarak
Radionička proizvodnja i uvoz u 8. i 9. stoljeću na području sjeverne Dalmacije

Projekt “Radionička proizvodnja i uvoz u 8. i 9. stoljeću na području sjeverne Dalmacije” uključuje istraživanje različitih tipova arheoloških nalaza koje povezuje osnovno istraživačko pitanje o mogućnostima preciznog utvrđivanja radioničkog porijekla. To podrazumijeva detaljnije spoznaje o regionalnim dalmatinskim ranosrednjovjekovnim radionicama, kao i sigurnije atribucije pojedinih nalaza određenim stranim radionicama. U projektu će se prikupljati podaci o elementnom sastavu, tehnologiji i tragovima izrade metalnih, keramičkih, kamenih, staklenih, koštanih i tekstilnih nalaza. Provedene analize omogućit će cjelovite spoznaje o nalazima i otkriti razlike između radionica koje su djelovale ili bile povezane s područjem sjeverne Dalmacije u 8. i 9. stoljeću. Predloženo istraživanje treba rezultirati znanjem o porijeklu predmeta i detaljima radioničkih obilježja proizvodnje, što je još nepoznato. Projektni rezultati predstavljat će osnovu za šire kontekstualne interpretacije ranosrednjovjekovne arheološke baštine s područja sjeverne Dalmacije, njezino bolje razumijevanje i vrednovanje.

Doc. dr. sc. Ida Ograjšek Gorenjak
Žene i mijene: žene kao subjekti povijesnih mijena u Hrvatskoj

Projekt teži razviti znanstveni dijalog o povijesti žena u Hrvatskoj na dijakronijskoj razini na temelju koncepata povijesnog subjekta i povijesne mijene. Odredit će se koji su povijesni procesi otvarali ili zatvarali mogućnosti djelovanja žena te definirati idejne i realne prostore u kojima su se žene mogle društveno aktivirati u različitim povijesnim razdobljima. Nadalje, istražit će se kako su žene kroz intelektualno, socijalno i kulturno djelovanje utjecale na društvene procese, te odrediti utjecaj povijesnih mijena na status i identitet žena u pojedinim razdobljima. Napokon, cilj je napisati biografije angažiranih, ali nedovoljno poznatih žena iz svakog pojedinog razdoblja u kojima će se na konkretnim primjerima istražiti i ilustrirati gore navedene teze. Metode istraživanja, izvori i teorijski pristupi bit će prilagođeni specifičnostima svake teme i razdoblja. Projektni tim čine stručnjaci za različita povijesna razdoblja iz tri hrvatske i tri međunarodne znanstvene institucije.