U subotu 19. listopada 2024. godine, s početkom u 17 sati u svečanoj dvorani Sveučilišta u Zagrebu, održala se svečana jubilarna 150. obljetnica Filozofskoga fakulteta.

Dekan Filozofskoga fakulteta, izv. prof. dr. sc. Domagoj Tončinić, osvrnuo se u svojoj pozdravnoj riječi na 150 godina postojanja i neprekinuta djelovanja Filozofskoga fakulteta od njegova osnutka 1874. godine, ali i na tradiciju koja seže u 1669. godinu kad se na Isusovačkom učilištu izvodio trogodišnji Filozofski studij. Mudroslovni fakultet ustrojen je istovremeno s modernim Sveučilištem u Zagrebu kao jedna od njegovih prvih četiriju sastavnica i kao jedna od prvih triju sastavnica, zajedno s Bogoslovnim te Pravoslovnim i državoslovnim fakultetom. S djelovanjem je počeo 19. listopada 1874, a u svojoj 150 godina dugoj povijesti izgradio je status najveće i najvažnije ustanove za studij društvenih i humanističkih znanosti u Republici Hrvatskoj te imao istaknutu ulogu u razvoju kulture, obrazovanja i znanosti u našemu društvu.

”Obilježavanje visoke obljetnice povod je otvaranju i stvaranju arhiva institucijskoga pamćenja, u kojemu je u samim temeljima mudroslovlje: ljubav prema znanju, ljubav prema mudrosti i vjera u moć riječi, u logos. Fakultet se naime u početku zvao Mudroslovni fakultet i danas je logo naše ustanove glagoljičko slovo M koje se čita mislite.” – dekan izv. prof. dr. sc. Domagoj Tončinić

Svečanu proslavu svojim su dolaskom i pozdravnim govorima uveličali prof. dr. sc. Stjepan Lakušić, rektor Sveučilišta u Zagrebu, Jasna Vaniček-Fila, ravnateljica Uprave za medije i razvoj kulturnih i kreativnih industrija i izaslanica ministrice kulture i medija dr. sc. Nine Obuljen Koržinek, doc. dr. sc. Iva Ivanković, državna tajnica i izaslanica predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića i izaslanica ministra znanosti, obrazovanja i mladih prof. dr. sc. Radovana Fuchsa, Tomislav Tomašević, gradonačelnik Grada Zagreba i Zdravko Zima, izaslanik predsjednika RH Zorana Milanovića.

U izvješću o radu Fakulteta dekan izv. prof. dr. sc. Domagoj Tončinić osvrnuo se na rad i uspjehe u proteklih 150. akademskih godina. Kao jedna od najstarijih sastavnica Sveučilišta u Zagrebu Filozofski je fakultet hrvatskomu društvu dao najveći broj visoko obrazovanih kadrova od svih visokoškolskih ustanova. U svakoj je od etapa tih 150 godina povijesti obrazovao ključne pripadnike društvene, intelektualne, kulturne, obrazovne te političke elite, kako hrvatskoga društva tako i širih zajednica s kojima smo dijelili političke i ekonomske okvire.

Filozofski u brojkama:

  • 23 odsjeka sa 130 katedri i 1 samostalna katedra
  • 752 djelatnika
  • 211 studenata na prijediplomskoj i diplomskoj razini
  • 216 doktoranada
  • 96 akreditiranih reformiranih i novih studijskih programa
  • nastava na 144 studija
  • 620 online kolegija
  • 58 projekata
  • 15 znanstvenih i nastavnih centara
  • 3 inozemna kulturna centra
  • Knjižnica – najveća u RH nakon Nacionalne i sveučilišne knjižnice
  • 150 naslova FF Open Press-a

Monografija Fakulteta 150. je naslov objavljen u izdanju FF Open Press. Uredili su je prof. dr. sc. Nevena Škrbić Alempijević i akademik Stjepan Damjanović, a predstavlja kapitalno djelo u kojemu je na gotovo osam stotina stranica sažeta ne samo povijest Filozofskoga fakulteta i Sveučilišta u Zagrebu nego i presjek hrvatske društvene i kulturne scene.

U završnom dijelu svečanosti, s ciljem osnaživanja akademskoga zajedništva dodijeljeno je 11 zahvalnica vezanih isključivo uz akademski kontekst Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu ustanovama koje su sudjelovale u njegovoj gradnji i opstanku: Prirodoslovno-matematički fakultet, Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Učiteljski fakultet, Fakultet šumarstva i drvne tehnologije, Muzička akademija, Akademija likovnih umjetnosti, Nacionalna i sveučilišna knjižnica, Sveučilišni računski centar (SRCE) Sveučilišta u Zagrebu, Poslijediplomsko središte Dubrovnik Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti te Hrvatska sveučilišna naklada.

Svečani ton proslave Dana Fakulteta uveličan je prigodnim programom u izvedbi Akademskoga zbora Filozofskoga fakulteta Concordia discors i sastava Ad hoc 150, koji čine studenti i nastavnici Filozofskoga fakulteta, a osnovan je upravo za ovu visoku obljetnicu.

Dan ranije, 18. listopada 2024., u legendarnoj Sedmici održana je Svečana dodjela priznanja i nagrada Filozofskoga fakulteta na kojoj je dodijeljeno 100 nagrada i priznanja nastavnicima za znanstveni i nastavni rad te studentima i djelatnicima.