Na Filozofskome fakultetu Sveučilišta u Zagrebu održana je 5. prosinca 2023. komemoracija u čast prof. dr. sc. Yvonne Vrhovac, redovite profesorice u trajnome zvanju na Katedri za francuski jezik Odsjeka za romanistiku. Komemoraciji, koju je moderirala prof. dr. sc. Ivana Franić, nazočili su članovi obitelji profesorice Vrhovac, njezini brojni kolege, suradnici, prijatelji i studenti, osobito profesori francuskoga jezika.

O životu i djelu profesorice Vrhovac, osobito o njezinu doprinosu razvoju i djelovanju Filozofskoga fakulteta govorio je izv. prof. dr. sc. Domagoj Tončinić, dekan Filozofskoga fakulteta. O profesorici Vrhovac kao relevantnome i nezaobilaznome sugovorniku u pitanjima učenja, poučavanja i promocije učenja i poučavanja francuskoga jezika u Hrvatskoj govorio je veleposlanik Francuske Republike u Hrvatskoj g. Fabien Fieschi. Njezin doprinos nastavi i istraživanjima u okviru Odsjeka za romanistiku i Katedre za francuski jezik opisale su izv. prof. dr. sc. Lidija Orešković Dvorski, zamjenica pročelnice Odsjeka za romanistiku te prof. dr. sc. Bogdanka Pavelin Lešić, predstojnica Katedre za francuski jezik. Prof. dr. sc. Nina Vajić, predsjednica Francuske Alijanse u Zagrebu istaknula je velik doprinos profesorice Vrhovac djelovanju toga društva.

Svoje sjećanje na profesoricu Vrhovac potom su u vrlo nadahnutim i emotivnim govorima izrekli prof. dr. sc. Jelena Mihaljević Djigunović, dugogodišnja profesorica na Odsjeku za anglistiku, prof. dr. sc. Zrinka Jelaska, voditeljica poslijediplomskoga doktorskoga studija Glotodidaktike, prof. dr. sc. Stela Letica s Odsjeka za anglistiku i glavna urednica časopisa Strani jezici, Zdravka Martinić Jerčić, prof., ravnateljica Klasične gimnazije u Zagrebu, Jadranka Strabić, prof., predsjednica Hrvatske udruge stipendista Francuske vlade i doc. dr. sc. Marin Andrijašević s Odsjeka za lingvistiku.

U osvrtu govornika istaknut je doprinos profesorice Vrhovac u nastavi iz područja metodike nastave francuskoga jezika na studiju Francuskoga jezika i književnosti kao i na poslijediplomskome doktorskome studiju Glotodidaktike. Istaknut je i velik doprinos profesorice Vrhovac u izradbi udžbenika za učenje francuskoga jezika. Vodila je znanstveni projekt Razvijanje učenikove samostalnosti uz pomoć Europskoga jezičnog portfolija te je pripremila drugo izdanje priručnika Izazovi učenja stranoga jezika u osnovnoj školi (Naklada Ljevak, 2019.) obnovljeno je i dopunjeno izdanje priručnika Strani jezik u osnovnoj školi objavljenoga 1999. godine. Izradila je i Hrvatsko-francuski rječnik školskoga jezika (Hrvatsko filološko društvo, Biblioteka Kroatina, 2023., mrežno izdanje: hrvatsko-francuski-rjecnik_e-izdanje_12.6.2023.pdf (hfiloloskod.hr), u suautorstvu s M. Lütze-Miculinić, ujedno prvi hrvatsko-francuski leksikografski priručnik školskoga jezika.

Bila je pedagoška savjetnica Alliance française u Zagrebu, a godine 1997. g.  za zasluge na polju širenja ugleda francuskoga jezika dodijeljeno joj je Odličje viteza Legije časti u ime predsjednika Francuske Republike.

Profesorica Vrhovac na svojem je dugom profesionalnom putu dala izniman doprinos svojemu Odsjeku za romanistiku, Filozofskomu fakultetu, Sveučilištu u Zagrebu, hrvatskoj akademskoj zajednici i hrvatskomu društvu u cjelini. Odsjek za romanistiku uvijek će joj biti zahvalan jer ga je pozicionirala među najuglednije i najdosljednije promicatelje glotodidaktičke discipline, osobito u području metodike nastave francuskoga jezika i afirmacije učenja i poučavanja francuskoga jezika te francuske kulture. Njezino će djelo uvijek biti upisano u povijest Filozofskoga fakulteta i Sveučilišta u  Zagrebu.