Četvrtak 14. ožujka 2024. od 14 do 16 sati
Konferencijska dvorana Knjižnice Filozofskog fakulteta (2. kat)

Okvir u kojem se regulira i vrednuje znanstvena djelatnost ubrzano se mijenja, u međunarodnim, ali i domaćim okvirima. Nakon zakonskih promjena slijede i promjene u načinu financiranja (kroz programske ugovore) i (re)akreditiranja ustanova. Uskoro se mijenjaju i nacionalni kriteriji za napredovanje u zvanjima, dokument koji u najvećoj mjeri oblikuje i usmjerava ponašanje pojedinaca u sustavu znanosti. U trenutku dok nam još nisu poznati konačni ishodi, dobro je raspravljati o temeljnim pitanjima: što je dobro u znanosti, kako prepoznati kvalitetne doprinose i adekvatno ih nagraditi, koliko su nam važni znanstvena čestitost i društvena dobrobit, na kojem jeziku i gdje objavljivati, te za koju publiku? Možemo li o tim pitanjima postići temeljni konsenzus i jesmo li spremni uvažiti različitosti svojstvene pojedinim temama, disciplinama i pristupima? Slijedimo li europske politike, jesu li one uopće primjenjive na naše prilike ili plivamo protiv struje? Nakon uvodnih osvrta koje će dati pozvani panelisti, slijedi slobodna rasprava s publikom.

Događaj je organiziran u okviru obilježavanja 15. godišnjice nove Knjižnice i 150. godišnjice Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

Sudionici:

• Izv. prof. dr. sc. Marija Brajdić Vuković, Institut za društvena istraživanja u Zagrebu
  • Prof. dr. sc. Dinka Čorkalo Biruški, Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
  • Prof. dr. sc. Mateusz-Milan Stanojević, Odsjek za anglistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
  • Prof. dr. sc. Jasmina Vojvodić, Odsjek za istočnoslavenske jezike i književnosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
  • Prof. dr. sc. Saša Zelenika, prorektor za strateške projekte Sveučilišta u Rijeci
  • Dr. sc. Danko Zelić, znanstveni savjetnik u trajnom izboru, Institut za povijest umjetnosti

Uvodni pozdrav: izv. prof. dr. sc. Dolores Grmača, prodekanica za studijske programe i cjeloživotno obrazovanje

Moderatorica: Iva Melinščak Zlodi