Rektor Sveučilišta u İstanbulu (İÜ) prof. dr. sc. Mahmut Ak je povodom potpisivanja Memoranduma o razumijevanju o osnivanju lektorata za hrvatski jezik u İstanbulu između Ministarstva znanosti i obrazovanja i Sveučilišta u İstanbulu posjetio i Filozofski fakultet 14. studenoga 2022. godine.

Rektor je prilikom sastanka s dekanom izv. prof. dr. sc. Domagojem Tončinićem izrazio zadovoljstvo dosadašnjom suradnjom, te ukazao na brojna područja zajedničkoga interesa između dvije ustanove.

Dr. sc. Ivana Zerec generalna konzulica u Istanbulu je ukazala da se potpisivanjem dokumenta otvara prvi lektorat hrvatskoga jezika u Turskoj.

Nakon sastanka, rektor prof. dr. sc. Mahmut Ak i prof. dr. sc. Ayşe Zişan Furat su se susreli s nastavnicima i studentima Katedre za turkologiju.

Sveučilište u Zagrebu od 2018. ima bilateralni sporazum s istambulskim sveučilištem, a Katedra za turkologiju je dogovorila suradnju od 2023./2024. ak. godine u okviru Erasmus+ programa.