15. rujna u Veneciji je održan završni događaj projekta „TESI -Training and Education in Social Innovation“ na koje je prezentiran koncept budućeg zajedničkog studijskog programa društvenih inovacija kojeg će izvoditi konzorcij 6 europskih sveučilišta među kojima je i Sveučilište u Zagrebu zastupljeno kroz tim sa Filozofskog fakulteta.

Projektni tim projekta „TESI -Training and Education in Social Innovation“, koji je financiran iz Interreg ADRION Programa financiranog u okviru EU Fonda za regionalni razvoj i IPA II fonda, objavljuje završetak rada na razvoju novog zajedničkog studijskog programa, koji je kroz niz aktivnosti razvijen u proteklih devet mjeseci. Svi rezultati projekta, s posebnim naglaskom na strategiju i strukturu budućeg zajedničkog studijskog programa društvenih inovacija predstavljeni 15. rujna u 15 sati u Veneciji, u Palazzo Badoer, jednom od sjedišta Sveučilišta Iuav u Veneciji.

Partneri na projektu su Sveučilište Alma Mater iz Bologne (vodeći partner) i Sveučilište Iuav iz Venecije za Italiju, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu za Hrvatsku, Filozofski fakultet Sveučilišta u Beogradu za Srbija, Sveučilište u Tirani za Albaniju i Znanstveno-istraživački centar Koper za Sloveniju.

U proteklih nekoliko mjeseci partnerstvo je radilo, uz potporu mreže UNIADRION i 4 druga pridružena partnera, kako bi se postigla dva primarna cilja:

  • stvaranje inovativne transnacionalne mreže sveučilišta, istraživačkih institucija i poslovnih organizacija koje rade u području društvenih inovacija;
  • realizacija Strategije i Akcijskog plana za razvoj zajedničkog studijskog programa o društvenim inovacijama.

Navedeni ciljevi su realizirani kroz niz aktivnosti koje su zgusnute u proteklih 9 mjeseci provedbe projekta, a uključivale su umrežavanje članova projektnog tima kroz stri studijska putovanja, od kojih je prvo održano u ožujku u Zagrebu, preko organizacije webinara za stručnjake, entuzijaste i praktičare društvenih inovacija, uspostave suradnje u svakoj od zemalja sa organizacijama i tvrtkama koje prakticiraju društvene inovacije, do ljetne škole za praktičare društvenih inovacija održane potkraj kolovoza u Beogradu.

Novi studijski program bit će otvoren za upis mladih profesionalaca i praktičara društvenih inovacija, koji već imaju određenu razinu akademskog obrazovanja te bazično profesionalno ili aktivističko iskustvo. Nastavu će izvoditi nastavnici sa svih partnerskih institucija a održavat će se uživo na Sveučilište Alma Mater iz Bologne, dok će svaki od studenata imati obavezu provesti stručnu praksi i stručni boravak u jednoj od partnerskih zemalja, gdje će stjecati praktična iskustva društvenih inovacija kod partnera koji čine poslovnu mrežu budućeg studijskog programa, a koja već čini oko 40 organizacija različitog tipa. Projektni partneri se nadaju da će iz europskih fondova osigurati financiranje školarine za studente ovog studija.

Prof. dr. sc. Dragan Bagić, koordinator projektnog tima s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, osvrćući se na rezultate ovog projekta istaknuo je da su „društvene inovacije relativno zapostavljeno područje društvenih znanosti u Hrvatskoj te smo sretni da smo se kroz ovaj projekt uspjeli povezati s kolegama koji se bave ovom temom u široj Jadransko-Jonskoj regiji, što je baza za daljnji razvoj tog područja na našem Sveučilištu i u Hrvatskoj općenito. Važno je podići svijest o društvenim inovacijama jer se brojni društveni problemi ne mogu riješiti tehnološkim inovacijama, od kojih se puno, ili čak previše, očekuje“.

Sudionici završnog događaja projekta TESI u Veneciji

Sudionici završnog događaja projekta TESI u Veneciji

O TESI:

TESI ima za cilj uspostaviti partnerstvo koje će raditi na formuliranju zajedničkog studijskog programa o društvenim inovacijama. S tim ciljem, projekt se fokusira na dva glavna cilja: podići kompetencije i vještine u društvenim inovacijama kroz pristupe izgradnji kapaciteta, s fokusom na suvremene društvene izazove u upravljanju javnom upravom, urbanoj regeneraciji, socijalnom poduzetništvu, socijalnoj skrbi, migracijama; uspostaviti mrežu sveučilišta i istraživačkih centara za definiranje i provedbu zajedničkog studijskog programa. Partnerstvo 6 sveučilišta i 1 istraživačkog centra iz 6 Adrion zemalja (Italija, Hrvatska, Grčka, Albanija, Srbija i Slovenija), uz podršku mreže UNIADRION i ostala 4 pridružena partnera iz Italije, Slovenije, Albanije i Bosne i Hercegovine, surađivat će i raditi zajedno u aktivnostima projekta kako bi pogodovali razvoju, promicanju i provedbi zajedničkog studijskog programa. Glavni ishodi projekta bit će stvaranje inovativne transnacionalne mreže sveučilišta, istraživačkih institucija i poslovnih organizacija koje rade u području društvenih inovacija, Strategije i Akcijskog plana za razvoj zajedničkog studijskog programa u društvenim inovacijama.

Projektno partnerstvo:

Alma Mater Studiorum – Sveučilište u Bologni (vodeći partner)
Hellenic Open University
Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Znanstveno-istraživački centar Koper
Sveučilište Iuav u Veneciji
Sveučilište u Beogradu – Filozofski fakultet
Sveučilište u Tirani