Od 19. do 21. ožujka 2024. u Vijećnici Filozofskog fakulteta održava se proljetna škola pod naslovom „Balkan Route(s). Studying through European Borderlands“, u kojem sudjeluju studenti diplomskih studija društveno-humanističkih smjerova s tri partnerska sveučilišta (Sveučilište u Zagrebu, Sveučilište Osnabrück, Njemačka i Sveučilište Padova, Italija). Ona se realizira u sklopu Erasmus+ Mještovitog intenzivnog programa (Blended Intensive Program – BIP) kao studijsko i istraživačko putovanje za studente magistarskog programa „Međunarodne migracije i interkulturalni odnosi“ koji se provodi na Sveučilištu u Osnabrücku, Njemačka, za studente Odsjeka za političke znanosti, pravo i međunarodne studije na Sveučilištu u Padovi, Italija, te studente Odsjeka za sociologiju i Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju, s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Domaćin-suorganizator je Odsjek za sociologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu, u sklopu programa obilježavanja 150. obljetnice fakulteta.

Ova škola nudi domaćim i međunarodnim studentima priliku za daljnje produbljivanje znanja iz polja studija granica i migracija, kombinirajući uvide iz istraživanja, prakse i javnih politika, s posebnim naglaskom na problematiziranje Balkanske rute i nasljeđa Balkanskog koridora u istraživačkom polju studija migracija i granica šire Euromediteranske regije. Kao rezultat aktivnosti učenja, studenti će moći integrirati uvide iz podučavanja, istraživanja, prakse i politike, istražujući globalnu i lokalnu dinamiku koja utječe na granične fenomene i procese u području Jugoistočne Europe.